درخت چنار مقدس روستای‌ زرآباد قزوین در روز عاشورا خونبار می‌شود
بقعه مطهر حضرت علی‌ اصغر فرزند بلا فصل امام موسی‌ كاظم (ع ) و درخت چنار مقدس روستای‌ " زرآباد " همه ساله میزبان خیل عظیمی‌ از زائران و مشتاقانی‌ است كه برای‌ زیارت و عزاداری‌ گردهم می‌آیند. طبق یك سنت دیرین هر ساله مردم روستای‌ زرآباد و هزاران زائر در قالب دسته های‌ عزاداری‌، شب عاشورا گرداگرد درخت چنار خونباری‌ كه در صحن این امامزاده روییده حلقه زده و ضمن عزاداری‌ و سینه زنی‌ دراولین دقایق صبحگاه عاشورا شاهد چكیدن مایعی‌ سرخ فام از شاخسار این درخت می‌شوند. به اعتقاد اهالی‌ این روستاو طبق روایات منقول درخت كهنسال و مقدس زرآباد در روز عاشورای‌ سال۶۱ هجری‌ كه شهادت حضرت امام حسین (ع ) بوقوع پیوست و خون مقدس حضرتش دشت كربلا را گلگون كرد، میزبان یكی‌ از مرغانی‌ بود كه از سوی‌ خداوند مامور شده بودند تا با آغشته كردن خود به خون سیدالشهدا پیام سرخ شهدای‌ كربلا را به سراسر جهان برسانند. یكی‌ از آن مرغان به این دیارآمده و با پرهای‌ خونین خود بر روی‌ شاخسارهای‌ درخت چنار "روستای‌ زرآباد" نشست .

ادامه در ادامه مطلب
یكی‌ از اعضای‌ هیات امنای‌ حرم امامزاده علی‌ اصغر به خبرنگار ایرنا گفت : همه ساله خیل عظیمی‌ از جمعیت برای‌ زیارت به این امامزاده می‌ایند كه تعداد زیادی‌ از آنان خود در روز تاسوعا به اینجا می‌رسانند تا در روز موعود یعنی‌ صبح عاشورا شاهد چكیدن قطرات خون از شاخسار این درخت باشند. حسین حجازی‌ افزود : این اتفاق عجیب ، عبرت آموز و معنوی‌ از زمانهای‌ بسیار دور به صورت منظم ادامه داشته وتنها در صبح عاشورا اتفاق می‌افتد و هزاران زائری‌ كه نظاره گر این واقعه هستند، سفیرانی‌ تلقی‌ می‌شوند كه دیگران را نیز ترغیب به آمدن و زیارت درخت می‌كنند. وی‌ اظهار داشت : این امام زاده واجب التعظیم نیز طبق شجره نامه معتبر فرزند امام موسی‌ كاظم (ع ) است و صاحب كراماتی‌ نیز می‌باشد. یكی‌ از اهالی‌ این روستا نیز گفت : شهرت این درخت خونین در دوران پادشاهی‌ سلطان حسین صفوی‌ به حدی‌ رسیده بود كه از ان زمان افراد متعددی‌ جهت تحقیق و تفحص در صحت وسقم آن به این منطقه آمدند
"احمد مولایی‌" افزود : از جمله افراد می‌توان به "رساله چنار خونبار میرزا قوام الدین محمدبن مهدی‌ حسینی‌سیفی‌قزوینی‌"، "مخزن البكاء اثر ملا محمد صالح برغانی‌"، كتاب "كرامات اثر سیدموسی‌ زرآبادی‌"، "مقتل سفینه النجاه اثر ابن علی‌ شیرازی‌"، "نفایس الاخبار واعظ اصفهانی‌"، رساله چنار خونبار "میرزا رضا كامل حسینی‌قزوینی‌"، "منتخبالتواریخ محمدهاشم خراسانی‌"، اشاره كرد. وی‌ اضافه كرد : همچنین "شیخ مجتبی‌ قزوینی‌ در كتاب بیان الفرقان " ، "نمازی‌ شاهرودی‌ در مستدرك سفینه البحار"، شهید محراب "آیت اله دستغیب در داستانهای‌ شگفت " و مرحوم "آیت اله العظمی‌ مرعشی‌ نجفی‌ نیز در حاشیه عروه الوثقی‌" به این درخت اشاره ای‌ داشته اند. مولایی‌ اظهار داشت : درخت سالهاست كه در كنار امامزداه قرار دارد و دقیقا صبح روز عاشورا از تنه آن خون جاری‌ می‌شود. وی‌ ادامه داد : نكته جالب اینكه ماههای‌ قمری‌ سالانه ۱۰ روز جلو حركت می‌كند و جاری‌ شدن خون هم هماهنگ با تقویم ماههای‌ قمری‌ تغییر می‌كند. مولایی‌ اضافه كرد : این درخت با۱۰ متر قطر و۳۰ متر ارتفاع دارای‌ قداست خاصی‌ در بین اهالی‌ روستای‌ زرآباد می‌باشد كه هرساله به محل تجمع زوار و عاشقان اهل بیت تبدیل می‌شود. " مجتبی‌ مرادی‌ "یكی‌ از اهالی‌ این روستا درباره آمدن خون از درخت می‌گوید : اكثر افراد این روستا از بزرگ و كوچك همه ساله نظاره گر این صحنه عجیب و معنوی‌ در روز شهادت امام حسین (ع ) هستند. وی‌ افزود : مومنین و خیرین هر ساله در شبهای‌ محرم الحرام در این مكان گرد هم می‌آیند و از محل نذورات ، تمامی‌ زایرانی‌ را كه برای‌ عبادت سختی‌ راه را بر جان می‌خرند اطعام می‌كنند. وی‌ اظهار داشت : هر ساله شاهد حضور گسترده تری‌ از مردم اقصی‌ نقاط كشور اسلامی‌ در این مكان هستیم . معاون فرهنگی‌ و ارتباطات سازمان میراث فرهنگی‌ وگردشگری‌ استان قزوین با اشاره به وجود چنار خونبار زرآباد در الموت قزوین گفت : این درخت هرسال در صبح عاشورا خون چكانی‌ می‌كند و به همین جهت عاشقان زیادی‌ از سراسر كشور و همچنین ازكشورهای‌ مختلف جهان از قبیل پاكستان ، هند، بحرین ، افغانستان ،كویت و امارات برای‌ دیدن این درخت به این منطقه می‌آیند. "محمدعلی‌ حضرتیها" افزود : سال گذشته حدود۲۲ هزار نفر در شب عاشورا از این درخت دیدن كردند وامسال هم تمهیداتی‌ برای‌ رفاه حال عزاداران حسینی‌ در این منطقه پیش بینی‌ شده و تجهیزات لازم هم در منطقه مستقر است . روستای‌ "زرآباد" از توابع بخش "رودبار الموت " در۸۵ كیلومتری‌ شمال قزوین واقع شده است .

منبع: خبر گزاری ایرنا
دانلود + ادامه مطلب